Виконуючим обов’язки начальника футбольної школи КП «МФК «Металург» призначено Володимира Шаповалова. Володимир Петрович у тренерській справі уже понад 30 років. Ігрову кар’єру розпочинав у складі «Зорі», був гравцем юнацької збірної СРСР, з якою виступав на чемпіонаті Європи. У Запоріжжі грав за місцеве «Торпедо». У школі «Металурга» працює з 1 вересня 1996 року.
– Володимиру Петровичу, ви вже кілька десятиліть працюєте у школі «Металурга». Кого з ваших найвідоміших вихованців можете назвати?
– Дуже сильним був випуск гравців 1985 року народження, де були Володимир Польовий, Сергій Сілюк, Олександр Максимов. Серед тих, хто зараз грає у футбол – це Андрій Цуріков, Ахмед Алібеков, Єгор Шалфєєв, Євген Корохов. З мого останнього випуску хочу відзначити Іллю Крупського. Він представляє «Ворсклу» і грає у складі молодіжної збірної України.
– На вашу думку, якими є головні критерії успішної роботи дитячого тренера?
– Школа «Металурга» завжди славилася своїми вихованцями, у нас багато тренерів випускали сильних футболістів. Ось це і є один із найважливіших критеріїв у роботі тренера. Також командні результати. Коли команди посідають призові місця на чемпіонатах України ДЮФЛУ – це створює імідж для школи, клубу, всього міста. Хоча сама перемога не є ціллю. Головне – підготувати якісного футболіста. Якщо з кожним роком індивідуальна майстерність гравців та командні дії ростуть, то значить тренер виконує свою роботу правильно.
– Як змінилися ваші функції у зв’язку з призначенням на нову посаду?
– Стало більше відповідальності. За школу, результати, тренувальний процес, тренерський склад. Ми можемо разом обговорювати проблемні питання, але останнє слово залишається за мною.
– Скільки тренерів зараз працюють у школі?
– У нас зараз 12 тренерів, ще 4 працюють на філіалах. Плюс до цього є тренер воротарів. Школа «Металурга» завжди мала хорошу репутацію, раніше вважалася навіть однією з кращих в Україні. Головним завданням залишається гармонійний розвиток футбольних навичок, щоб після випуску наші хлопці могли грати у команді професіоналів.
– Які проблеми найбільше турбують зараз тренерів?
– Головною проблемою для всіх залишається війна. Багато обдарованих футболістів покинули Запоріжжя. У нас після початку вторгнення виїхали майже всі хлопці 2010 року народження, схожа ситуація склалася і з вихованцями 2009-го року. Деякі з них вже ніколи можуть не повернутися, адже закордоном на них теж є попит. Це є проблемою. Також тренувальний процес. Точніше, те, що через тривоги доводиться переривати тренування і робити великі паузи. Всі наші команди грають матчі на виїзді. Це створює нерівні умови. Але нічого, є результат, є прогрес – це зараз найважливіше. Ще одна нагальна проблема – це аварійний стан основного поля школи.
– Який розпорядок робочого дня тренера дитячої школи «Металурга»?
– Для тренерів, які працюють з командами, що виступають у чемпіонаті України ДЮФЛУ графік більш насичений. У команд є підготовчий етап і змагальний. Коли йде підготовчий, то вони працюють у дворазовому режимі, під час змагального тренери можуть регулювати процес у залежності від навантажень. Групи початкової підготовки команд працюють в одноразовому режимі. Але у них більша кількість груп. У кожного є свій план підготовки, тренувального процесу, і таке інше.
– Як тренери дитячої школи «Металурга» працюють над підвищенням своїх професійних навичок?
– Наші тренери їздять на курси підвищення кваліфікації. Зараз під час війни дуже бракує поїздок на спеціальні семінари. Важливо вчитися в інших тренерів і розвиватися самому. Футбол змінюється постійно, якщо в людини є бажання, то вона обов’язково знайде можливість для розвитку.
– Що, на вашу думку, треба змінити у роботі футбольної школи «Металурга»?
– Я дивлюсь у майбутнє з оптимізмом. У нас кваліфіковані тренери, кожен з яких знає свою роботу та вміє створити сприятливий мікроклімат. Нам треба залучати більше дітей у школу. Для цього ми відкриваємо нові спецкласи. На базі Запорізької гімназії №58 з’являться нові групи, де займатимуться діти 2011 та 2012 років народження. Також ведеться робота у філіалах школи «Металурга», які є різних районах міста. Ми чекаємо всіх, хто хоче займатися футболом і готовий стати частиною нашої великої родини.